Kablosuz internetinizi yavaşlatan 10 yapı malzemesi
Kablosuz internetinizi yavaşlatan 10 yapı malzemesi

Kablosuz internetinizi yavaşlatan 10 yapı malzemesi ve ev eşyası

Aynalarınızın WiFi bağlantınızı yavaşlatıyor olabileceğini biliyor muydunuz? İşte WiFi bağlantınızı yavaşlatan 10 yapı malzemesi ve ev eşyası.

İster evimizden çalışıyor, ister Netflix izliyor olalım, hızlı ve güvenilir bir internet bağlantısının ne denli önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Ancak sinyalinizi engelleyebilecek pek çok şey arasında ayağınızın altındaki zeminin bile olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

 

virtual private network vpn

VPN ( Virtual Private Network ) nedir, nasıl kullanılır?

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye'de Twitter ve bazı sosyal medya platformlarına erişim kısıtlaması getirildi.

Küresel internet erişimi sorunlarını takip eden Netblocks oluşumu, daha önce bazı patlamaların, saldırıların ve yayın yasaklarının ardından yaptığı gibi, depremin ardından da Çarşamba günü Türkiye'de Twitter'a erişimin yavaşlatıldığını ya da bazı internet sağlayıcılar tarafından tamamen durdurulduğunu aktardı.

 

Network

Network Ağ Terimleri ve Açıklamaları

IP adresi;

bir bilgisayara kullanıcı tarafından atanmış olan 32 bitlik bilgidir. Bu bilgi genelde rakamlardan oluşur. Ipv4 ve Ipv6 olmak üzere iki çeşit IP adresi mevcuttur. Bu IP adresleri birbirlerinden nokta ile ayrılırlar ve her bir nokta ile ayrılmış bölüme oktet denir. IP adresleri her biri onlu sayı 0 ila 255 arası bir sayıdır. Bu sayede farklı yerlerde bulunan bilgisayarların birbirleri ile daha sağlıklı haberleşmesi sağlanır. Aynı zamanda bilgisayarların internet protokolu üzerinden çalışmasını sağlayan tanımlamalardır. Örneğin; 194.27.200.20 IP adresi, dört oktetten oluşur ve her bir oktet 8 bit olarak (ondalık tabloya göre) hesaplanır.

 

Network

Temel Network Terimleri

Temel Bilgisayar Ağları


Bilgisayar ağlarının kurulmasındaki en büyük amaç bilgi ve servislerin paylaşılmasıdır. Bilgisayarlar arasındaki dosya transferleri ağlar ile çok daha kolay olmaktadır. Bu ağlar bir şirket içerisindeki birkaç bilgisayar arasında olabileceği gibi şehirler ve ülkeler arasında da olabilmektedir. Bu ağların sınıflandırılması kapladığı alan ve yapısına göre şu şekilde olmaktadır.

 

 

Abone Ol