Server (Sunucu) İşletim Sistemleri
Server (Sunucu) İşletim Sistemleri

Server (Sunucu) İşletim Sistemleri

Sunucu işletim sistemleri (Serverlar-Sunucular) hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Bu yazıda işletim sistemlerinin detaylarını ele alacağız.

UX ve UI Nedir? Özellikleri ve Farkları Nelerdir?
UX ve UI Nedir? Özellikleri ve Farkları Nelerdir?

UX ve UI Nedir? Özellikleri ve Farkları Nelerdir?

Bugün UX ve UI kavramlarının önemini artırmasıyla birlikte çoğunluk tarafından UX ve UI nedir, hangi özelliklere sahiptir ve birbirlerinden hangi noktalarda ayrılırlar vb. sorular sıklıkla duyulmaya başlamıştır. Bu yazımızda ilgili sorulara yanıt verecek, hayatın her alanındaki tasarımlarda vazgeçilmez konumda olan UX ile UI’ın bilinmesi gereken yanlarına ineceğiz.

SSL Nedir
SSL Nedir

SSL Nedir? Ne İşe Yarar?

SSL,Secure Socket Layer (Güvenli Giriş Katmanı) olarak adlandırılan internet güvenlik protokoludur.İnternet tarayıcıları ile web serverlar arasındaki data alışverişindeki güvenlikten sorumludur.Şifrelerme yöntemi le HTTP ve HTTPS protokollerini denetler.Tüm web tarayıcılarına uygun olarak geliştirilen SSL dosya transferlerinde, e-posta gönderimininde ve e-ticaret tabanlı alışveriş web sitelerinde güvenlik amacıyla kullanılır.web tarayıcıların adres çubuğunda bulunan kilit logolu işaret,SSL güvenliği ile korunduğu anlamına gelir.SSL HTTP nin kullanmış olduğu portu kullanmaz. 443 portunu kullanır.

 

Hosting Nedir ? Hosting Türleri

Web sitelerimizdeki bilgilerinin tutulduğu ve internet ortamında çalışması için tasarlanmış alanlara Hosting denir. Bu hizmet gelişmiş Server makinaları üzerinden sağlanmaktadır.Bu sunucuların 7/24 aktif olarak çalışması gerekmektedir.Bu sebeple daha önceki makalelerimizde anlattığımız üzere Data centerlar(ilgili makale için tıklayınız.) üzerinde hertürlü riskten korunmak için barındırılırlar.yüksek hız kapasitesi,ram,işlemci ve harddiske sahip olan bu serverlar’da verilen hosting hizmeti,müşterilere çeşitli paketler halinde kiralanmaktadırlar.

 

Abone Ol