Havadisler

Yapay zeka tarafından kontrol edilen SİHA
Yapay zeka tarafından kontrol edilen SİHA

Yapay zeka tarafından kontrol edilen SİHA, simülasyon testinde operatörünü öldürdü

ABD ordusu tarafından yapılan bir simülasyon testinde, yapay zeka tarafından yönetilen insansız hava aracının "görevini tamamlamasını önlediği için" operatörünü öldürdüğü görüldü.

 • Haber Kaynağı: T24 Haberler

Bilgisayarlar öğrenme biçimini değiştiriyor mu?

Teknoloji, öğrenme ve düşünme biçimimizi geliştirebilir mi? Google yetkilisi yeni bir eğitim çağına girdiğimiz görüşünde.

 

 • Haber Kaynağı: Pandera X
sms kodları

SMS’lerin Sonundaki ‘B001’ Benzeri Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Firmalar, siyasi partiler, e-ticaret siteleri… Her gün belki de onlarca SMS alıyoruz ve hepsinin sonunda “B” harfi ile başlayıp ardından 3 rakamın sıralandığı kodlar yer alıyor. Peki bu kodlar ne işe yarıyor?
Dile kolay, tarihteki ilk SMS atılalı 30 yıldan fazla zaman geçti…

 • Haber Kaynağı: Pandera X
Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi
Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi

Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi “Bilişim 500 Araştırması”

Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi – Bilişim 500 Araştırması tamamlandı. Araştırma sonuçlarına göre, ilk 500 bilişim firmasının 2021 yılında toplam geliri 214 milyar TL olurken, bir önceki yıla göre büyüme oranı ise yüzde 26 olarak gerçekleşti. 

M2S Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen ve en büyük 500 şirketin kendi kulvarında değerlendirildiği Bilişim 500 Araştırması sonuçlarına göre; “Dağıtıcı”, “Sistem Entegratörü ve İş Ortağı”, “Uluslararası Merkezli Üretici/Üreticinin Temsilcisi”, “Türkiye Merkezli Üretici”, “Bilişim 500 Plus” ve “Türkiye Ekonomisine Katkı” olmak üzere 6 ayrı ana kategoride birinci olan şirketler, düzenlenen törende ödüllerini aldı.

 • Haber Kaynağı: Fintech
Cam Renkleri

Cam Katı Bir Madde Olduğu Halde Neden Saydam?

Bir nesneye ışık tuttuğumuz zaman aslında yaptığımız şey, onu foton bombardımanına tutmaktır.

 

 • Haber Kaynağı: Popular Science Türkiye
Fotoğraf: Diana Polekhina/Unsplash
Fotoğraf: Diana Polekhina/Unsplash

Kağıt Kesiği Neden Çok Fazla Acı Verebiliyor?

İncecik bir kağıt parçası, cildimizi çok fazla acı verecek şekilde delip geçemeyecek kadar yumuşak ve esnek görünür. Ancak yine de kağıt kesiğini ve beraberinde gelen acıyı sıkça yaşarız.

 

 • Haber Kaynağı: Popular Science Türkiye
RSS nedir

RSS Nedir, En İyi RSS Okuyucular Hangileridir?

Mutlaka gezdiğiniz bazı stelerde karşınıza çıkmıştır RSS ifadesi ve aşağıda gördüğünüz sembol. Peki RSS nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Nasıl takip edilir? Bunları biliyor musunuz?

 

 • Haber Kaynağı: Technopat
Yahoo LOGO

Yahoo Nedir? Yahoo Mail ve Yahoo Hikayesi

1995 yılında Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından bir portal olarak kurulan Yahoo, başlangıç olarak bir arama motoru olarak hizmet vermesine rağmen zamanla e-posta, anında iletileşme, e-posta grubu ve benzeri hizmetlerle ön plana çıkmıştır.
 
 • Haber Kaynağı: Pandera X
DNS

En Hızlı ve İyi DNS Adresleri 2023

Belli zamanlarda bazı sitelere erişimin engellenmesi nedeniyle güvenilir ve hızlı DNS arayışları artmaktadır. Açılmayan ya da engellenen sitelere bilgisayar, telefon veya tablet gibi cihazlardan "DNS adresi" ayarlarını değiştirilerek girilmesi mümkündür. Bu yazımızda 2023 yılı için en hızlı DNS adresleri ve en iyi DNS adreslerini aşağıda sıraladık. Araştırmamıza dair sonuçlar için ABD'de Bilgisayar Teknolojileri konusunda yayın yapan çok meşhur bir derginin tarafsız analiz raporundan da yararlandık. 
 
 • Haber Kaynağı: Pandera X
Google’da asla aramamamız gereken kelimeler
Google’da asla aramamamız gereken kelimeler

Google’da asla aramamamız gereken kelimeler! Bu kelimeleri aratan yanar

İnternet, iyi ve kötü anlamda sınırsız bir alana sahip. Olası bir kötü duruma düşmemeniz için asla aramamamız gereken kelimeler içeriğimizde.

İnternet dünyası hiç kuşkusuz insanlık tarihinin en önemli buluşlarından birisi. İnternet üzerinden birçok bilgiyi kolaylıkla elde edebiliyoruz. Ancak bildiği üzere bu dünyada birçok şey elde edilebildiği gibi bir yanlışla tüm hayatımızı kabusa da çevrilebilir.

 

 • Haber Kaynağı: Shiftdelete.Net
Hybrid Cloud
Hybrid Cloud

Hybrid Cloud Nedir? Hybrid Cloud Nasıl Çalışır? İşletmeler Neden Hybrid Cloud Kullanmalıdır?

Veri kullanımının katlanarak artmasıyla birlikte, işletmelerin tüm hayati bilgilerini, programlarını ve sistemlerini kurum içi bilgisayar sunucularında çalışır durumda tutmaları giderek daha zor hale geldi. Bu noktada bulut tabanlı hizmetler, iş performansını düzene sokmak ve gelişmeyi ve büyümeyi desteklemek için özel olarak tasarlanmış, ölçeklenebilir ve güvenilir bir BT altyapısı sunar. 

 

 • Haber Kaynağı: Bulutistan

Abone Ol